Strava dle TCM | tianDe

V zimě jezte jinak než v létě

Síla pěti elementů: Jaké na vás mají vliv podle čínské medicíny?

V zimě jezte jinak než v létě. Vybírejte jídla, která tělo zahřejí. 
15.11. začíná období zimy a končí 27.1.. Dle 5 elementů TCM je to Element vody.
V tradiční čínské medicíně je zima spojována s ledvinami. Od narození až do smrti skladují a chrání naši základní energii (nazýváme jí esencí jing). Menší nerovnováha může vést k narušení vlasové struktury a k lámání vlasů nebo k otokům očních partií.
 

POVZBUZUJÍCÍ RECEPT :

Povzbudit tok lymfy vám pomůže voňavý olej: Smíchejte tři polévkové lžíce mandlového oleje s kapkou éterického zázvorového a kapkou éterického skořicového oleje. Naneste směs na záda a nechte se svým partnerem masírovat krouživými pohyby od hýždí ke krku a zpět asi pět minut.
 

CO JÍST A JAK VAŘIT V ZIMĚ?

👉Na doplnění jangu v zimním období jsou vhodné poctivé, husté polévky. Bramboračka, polévka z červené řepy, pórková, mrkvová se zázvorem, dále pak luštěninové dlouho vařené polévky.
👉Dále jsou vhodné různé druhy mořských řas, luštěniny (čočka, hrách, cizrna, fazole – zejména fazole adzuki). Celozrnné vařené obilniny (rýže natural, kroupy…). Zelenina vařená nebo pečená (kořenové zelenina, červená řepa, dýně hokkaido…), sušené houby, tofu, tempeh, ředkev apod. V zimě také nesmíme zapomenout na pohanku!
👉Používáme zahřívající a zemité koření jako je bobkový list, nové koření, pepř, sójová omáčka. K zimě patří i slaná chuť (kvalitní sůl, ).
👉Dále se doporučuji ořechy a semínka, pro lepší stravitelnost předem namočená a pak opražená (např. kešu ořechy takto chutnají lépe). Ze semínek je se zimním obdobím spojen zejména černý sezam. Má podobně jako např. mořské řasy nebo fazole adzuki apod. schopnost doplňovat energii jin, která je velmi potřebná pro naši dlouhověkost a odolnost.
👉K snídani nám v zimě dobře poslouží ovesná kaše s kustovnicí a kokosovým mlékem nebo rýžová dlouho vařená kaše „Congee“. Můžeme s chutí posnídat i polévku.
👉Z pečiva si raději vybereme kvalitní kvasový žitný chléb, nebo si připravíme celozrnné placky.
👉Pokud máme chuť na ovoce, tak si ho povaříme a jíme jako kompot (ideálně ještě teplý).
 
Většina těchto potravin nám dobře doplní nejen energii jang, ale i energii jin a esenci ledvin, tolik potřebnou pro naši dlouhověkost a odolnost.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Scroll to Top
Visit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On LinkedinVisit Us On Instagram